Awesome graduates and their destinations…

 

A-Z / 30 Under 30 / Game Republic

 

A

Ben Averley – Team17 Digital Ltd – Post Release Support Operative

B

Lewis Bibby – Hypersloth – Lead Artist

Max Brayshaw-Williams – Loughborough College – Games Development Lecturer

Louisa Bremner – AVR London – Lead Artist

Geoff Ballington – Brandsumo Ltd – Director

Laura Burnett – Freelance – Animator and Character Artist

Anna Bailey – Travellers Tales – Junior Project Co-ordinator

John Barnard – Pixel Pilgrim – Environment Artist

Edward Brown – 5 Lamps Media Ltd – Lead 3D Artist

Michael Brown – Playground Games – Senior Game Designer

Andrew Boothroyd – Creative North – Game Programmer

Peter Bottomley – Rockstar Games – Senior AI Programmer

Nathan Boxhall-Burnett – Appcellorator– Software Developer

Tom Bullard –  I.S.E – Lead Designer

Ben Brummitt –  d3t Ltd – Programmer

C

Marcus Clarke – Pixel Toys – Game Designer

James Chilton – Blackmill Games – Lead Artist

David Connely – Freelance – 3D Artist

Chris Chadwick –  Virgin Media – Senior Multimedia Designer

Lee Cherry – Spotify – Network Engineer

Andrew Chooah – Self-Employed – Analyst, Marketer, Designer, Programmer

Hayley Cowin – Deckbound – Artist

James Darlington – Bardel Entertainment – Lighting/Render/Comp Artist

Shivam Devani – Gateway Interactive – 3D Artist

E

Rob Edwards – Rockstar Games – Technical Content Artist

William Eades – RealtimeUK – Lead Character Animator

F

Harry Foxcroft – Virtual Worlds – Developer

Helen Fricker – NMA agencies – Lead Graphic Designer & Advertising

Daniel Fitchie – Four Door Lemon Ltd – 3D Artist

Glyn Fairweather – Space Ape Games – QA Engineer

Luke Fielding – Jagex– 3D Environment Artist

G

Benjamin Gouldstone – Sumo Digital – Senior Designer

Richard Grace – Betcom Games – Digital Artist

H

Adam Harrison – Leeds City College – Games Design Tutor

Charlie Hadlett – Tradechest UK – Graphic Designer

Edward Hanley – Frontier Developments – 3D Artist

Joshua Hackett – Climax Games – Level Designer

Ben Hinchliffe – Rockstar Games – Designer / Scripter

Christopher Hardwick – Wickerman Games – Creative & Technical Wickerman

Nathan Henry – Motion Playground – Director

I

Vlad Ionescu – Safe Frame– VFX and Animation

Gareth Illidge –  Mamas & Papas– Senior Graphic Designer

J

Alexander Johansson –  Alex Vs Coding – Designer

Oliver Jones – Moonfrog Labs – Founder

Garry Johnson – RedGames – Artist

Mirza Jasarevic – Criterion Games – Software Engineer

Nathan Jarvis- Daz 3D– Artist

L

Gary Lloyd – Sigtrap – 3D Artist / Co-Founder

Ben Locke – Inspired Gaming Group – Technician

M

Anthony Morris – Red Kite Games – Artist

Wesley Mackinder – Rockstar North – Technical Content Artist

Nathan McLean – CT Surveys – CAD / Revit Operator

Ian Maclure – Project M Studios – 3D Artist

Elizabeth Mercuri – G2G3 Digital – .Net Developer

Tom Mejias – Space Ape Games – Software Engineer

Elenor McBride – Monumental Games – Animator

N

Matthew Novak – Huddersfield University– Game Art Senior Lecturer

Daryoush Nekooi – FourDoor Lemon – Designer

David North – Goodgame Studios– Vector Artist

O

Corey O’Beirne – PixelBomb Games– Level Designer

P

Rumen Petrov – Social Point – 3D Texture Artist

Julian Piper – Dubit Ltd – Producer

Heather Pettit – TT Fusion – QA Tester

Lee Peers –  Evolution Studios / Starship – QA Tester

Jonathan Peake –  Pikcells – Digital Artist

R

Samuel Read –  Rebelephant – Managing Director

Marc Richmond – Gateway Interactive – 3D Artist

Simon Robertson- Radiant Worlds– QA Technician

S

Ashley Stancill –  Hypersloth – Director

Carly Street –  Dubit – Lead QA

Christie Sandy –  Team 17 – Producer

Michael Short –  Playground Games – Senior Rendering Engineer

Adrian Smith –  Codemasters – Senior Programmer

Aaron Stanley –  AeroFi / Quidco – Mobile Application Developer

David Syril –  Dynamic. – Creative Developer

T

Chris Tarrant –  360Studios Ltd – Lead Animator

W

Max Wood –  Freelance – 3D Artist

James Witcomb –  Team 17 – Designer

Daniel Winter –  Self Employed – Illustrator

Michael Wood –  Holovis – 3D Artist

Jay Walton –  Rockstar Leeds – Gameplay Programmer

Dave Webb –  Full Fat Productions – DS Programmer

Connor Wilding –  Hidden Creative Ltd – 3D Artist

 

 

 

 

 

Develop 30 Under 30

 

Develop 30 under 30 Award – this prestigious international competition are for individuals seen as ones to watch in the Games industry, an award made to the 30 brightest and best professional under the age of thirty.

• 2016/17 – (Gary Lloyd, Ashley Stancill, Jessie Thomson and Oliver Jones)
2015/16Liz Mercuri and Christie Sandy
2014/15Sam Read (Liz Mercuri and Gary Lloyd)
2013/14 – Ben Hinchcliffe  (Sam Read). A winner included Palmer Lucky, founder of Oculus
2012/13Pete Bottomley (Will Luton)
• 2011/12 – data not available
2010/11Will Luton

Note: Names in brackets are Honourable Mentions

 

 

 

 

 

Games Republic Student Showcase

 

The Game Republic Showcase is a yearly event that gives all final-year and postgraduate games students from Yorkshire and Humber a fantastic opportunity to showcase their work in front of the region’s games companies!

Below is a list of Prizes Huddersfield Students have walked away with each year.

 

2016 – Click Here To Learn More

 

Best Games Technology

  • 1st Prize – Nathan Boxhall-Burnett
  • 2nd Prize – Pocket Galaxy

 

Best Games Art / Animation

  • 1st Prize – Shivam Devani
  • 2nd Prize – Pocket Galaxy

 

Best Games Design

  • 3rd Prize – Pocket Galaxy

 

Best Team

  • 1st Prize – Pocket Galaxy

 

2015 – Click Here To Learn More

 

Best Games Technology

  • 2nd Prize – Acquisition

 

Best Games Design

  • 1st Prize – Detective Squad
  • 2nd Prize – Sublevel Zero

 

Best Team

  • 1st Prize – Acquisition

 

2014 – Click Here To Learn More

 

Best Games Art / Animation

  • 1st Prize – James Chilton

 

Best Games Design

  • 3rd Prize – RageGauge

 

2013 – Click Here To Learn More

 

Best Games Technology

  • 3rd Prize – Toy Destroy

 

Best Games Art / Animation

  • 1st Prize – Toy Destroy

 

Best Games Design

  • 1st Prize – A Typical Space Game

 

Best Team

  • 3rd Prize – Toy Destroy

 

2012 – Click Here To Learn More

 

Best Games Technology

  • 2nd Prize – Terra Fracta
  • 3rd Prize – Pathogen

 

Best Team

  • 2nd Prize – Jungle Run

 

 

2011 – Click Here To Learn More

 

Best Games Technology

  • 1st Prize – Acorn of Aneush

 

Best Games Design

  • 1st Prize – Acorn of Aneush

 

Best Team

  • 1st Prize – Acorn of Aneush

 

 

2010 – Click Here To Learn More

 

Best Games Technology

  • 3rd Prize – All Out War

 

Best Team

  • 3rd Prize –  All Out War

 

 

2009

 

Best Games Technology

  • 1st Prize – Jet XS

 

Best Games Design

  • 1st Prize – Full Scale War

 

Best Team

  • 1st Prize – Full Scale War
  • 2nd Prize – Jet XS
  • 3rd Prize – QB